Denizli Haberleri, Denizli Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Denizli’de makine organize sanayi kuruluyor

Akşam yatıyorduk tekstil, sabah kalkıyorduk tekstil. Takım elbise havlu üretmekle olmaz. dedi. Sarı, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, makine üreticileri için yapılacak organize sanayi bölgesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Makine üreticilerinin daha modern ve rekabet edilebilir koşullarda üretim yapabilmeleri için makine üreticileri için organize sanayi bölgesinin oluşturulması gerektiğini belirten Sarı, bunun için saha tespit çalışmalarını yaptıklarını ve 2 yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını kaydetti. Derneğin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Sarı, sektörde var olan teknik eleman sıkıntısına dikkat çekti. Makine ve teknik sektörde eleman yetersizliğinin olduğunun altını çizen Sarı, bu alanda eleman yetiştirerek, istihdama katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Denizli’de aşağı yukarı 150 makine imalatçısının olduğunu belirten Sarı, “Pijama üretmekte bu iş olmaz. Akşam yatıyorduk tekstil, sabah kalkıyorduk tekstil. Takım elbise havlu üretmekle olmaz. Ülke olarak gelişmemiz için bu ürünleri üreten makineleri yapmamız lazım. Hangi firmaya giderseniz iki, üç eleman ihtiyacı var. İŞKUR ve çıraklık eğitimin verdiği destekleri almamız gerekiyor. Eskiden çocuklar okuyamıyordu, sanayiye gidiyordu. Şimdi meslek lisesine gidiyor. Meslek lisesine giden öğrenci işsiz kalmıyor. Tornacılar, kaynakçılar devlet memurundan fazla maaş alıyor. Ama kent olarak bu konuda eksikliğimiz var. Denizli’de kablo makineleri, kuruyemiş ve mermer makinelerinin bir kısmı üretiliyor. Özellikle mermer sektöründeki üretimde söz sahibiyiz ancak tekstil makineleri üretiminde çok gerideyiz. Pek iç açıcı bir durum yok” dedi.

“Makine organize sanayi bölgesi iki yılda tamamlamayı hedefliyoruz”

Makine üretimi yapan üreticilerin modern üretim sahalarına sahip olmaları gerektiğini belirten Sarı, Bunun için Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi oluşturmak için çalışmalar yürütüyoruz. İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinde önemli bir yol kat ettik. Makine Sanayi İhtisas Bölgesi için Çalışma Komitesi oluşturduk. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yönlendirmesiyle yer tespitimizi yaptık. Honaz ilçesinin Gürlek Mevkii’nde Denizli Sanayi Bölgesi’ne 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yapılacak organize sanayi bölgesinde ilk etapta 125 fabrika imar edilebilir. Organize sanayi bölgesi 3 bin dönüm arazi üzerine kurulacak. Sanayi bölgesinin yapımının iki yıla kadar tamamlanmasını tahmin ediyoruz. Metrekaresi 100 bin TL’ye mal olması bekleniyor. Büyükşehir belediyesinin katkılarıyla maliyet aşağı inecektir. Alanın içerisinde meslek lisesi, sosyal tesislerde bulunacak. Biz iki yıl içerisinde binaları bitirip makine sektörüne hız vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Uyuşturucuları gitarın içine saklamışlar başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri